display result search
منو
استواری عقیده درست، رسالت محرم و عاشورا، جلسه سوم

استواری عقیده درست، رسالت محرم و عاشورا، جلسه سوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 24 دقیقه مدت قطعه
  • 33 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علی نظری منفرد با موضوع «استواری عقیده درست، رسالت محرم و عاشورا»، جلسه سوم، سال 1400

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون» «مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»

امام حسین این عبارت را روز دوم محرم وقتی وارد سرزمین کربلا شد فرمودند: مردم بردگان و بندگان دنیا هستند. بنده ی دنیا بودن یعنی چه؟ برخی فقط بنده شکم هستند و قرآن کریم در سوره ی محمد شرح حال آنها را بیان کرده است.

«وَالَّذِینَ کَفَرُوا یَتَمَتَّعُونَ وَیَأْکُلُونَ کَمَا تَأْکُلُ الْأَنْعَامُ وَالنَّارُ مَثْوًى لَهُمْ» «و آنان که به راه کفر شتافتند به تمتّع و شهوت‌ رانی و شکم‌ پرستی مانند حیوانات پردازند و عاقبت منزل آنها آتش دوزخ خواهد بود.»

برخی بنده شکم، برخی بنده شهوت، برخی بنده مال و برخی بنده مقام و... هستند. حتی بعضی افراد برای رسیدن به مال حاضرند هر کاری بکنند و حتی آدم بکشند. این افراد ملاکشان در زندگی فقط پول است و نه چیز دیگری.

امام سجاد (ع) در این باره میفرمایند : «آخرت فرزندانی دارد و دنیا هم فرزندانی دارد، فرزند آخرت باشید نه فرزند دنیا.»

اگر اینگونه نباشیم قطعا ضرر کرده ایم. زیرا همه ی ما را به سمت جایگاه اصلی مان که همان آخرت است می برند. چه بخواهیم و چه نخواهیم. جریان امام حسین (ع) یک آزمایش بزرگ بود. زیرا که عده ای فقط تا زمانی که دین به آنها ضرری نرساند دیندار هستند. در کربلا هم عده ای به امام گفتند که جانمان را فدای شما خواهیم کرد، برخی روی حرف خود ماندند و به شهادت رسیدند و برخی هم تا دیدند برایشان زحمت هست به طور کلی حرف خود را فراموش کردند. گناه همانند اسبی سرکش است اما تقوا همانند مرکبی است که ذلیل صاحبش می باشد. اگر انسان در زندگی بر اساس عقل حرکت بکند هم دنیا و هم آخرت خوبی خواهد داشت، اما برخی این قاعده را رعایت نکرده و براساس هوا و هوس زندگی میکنند و به سرنوشتی ناخوشایند گرفتار می شوند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 24:03

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی