display result search
منو
شرح بیانیه گام دوم، جلسه هشتم

شرح بیانیه گام دوم، جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 23 دقیقه مدت قطعه
  • 219 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع "شرح بیانیه گام دوم"، جلسه هشتم، سال 1397


بحث در ادامه بیانیه مقام معظم رهبری به جوانان بود که به گام دوم مشهور شد. رسیدیم به این فراز که حضرت آقا فرمودند: اینکه حال و آینده را درست متوجه شویم به گذشته دقت کنیم ببینیم گذشته چه طور بوده است مقام معظم رهبری می خواهند تاریخ گذشته را بیان کنندانقلاب اسلامی و نظام برخاسته آن از نقطه صفر آغاز شد.
اولین نکته: همه چیز علیه ما بود؛ این نکته بیانیه فوق العاده مهم است؛ حضرت آقا برای هر گزاره ای که مطرح می نمایند؛ دلیل و استدلاش را نیز می گویند یعنی دیگر جایی نگذاشتند.

حضرت آقا می فرمایند: حکومت پهلوی وابسته بود. هر کس در این کشور به این نظام انتقاد هم داشته باشد؛ ضد انقلاب هم باشد، یک مورد را باید قبول کند و آن اینکه، کشور مستقل است. هر چقدر مشکلات در این کشور هست؛ زیاد و کم، اما ایرانی برای ایرانی تصمیم می گیرد. خود مردم برای خودشان تصمیم می گیرند.
دومین ویژگی که حضرت آقا مطرح می کند می فرمایند: پهلوی حکومت فاسدی بود. فساد ابعاد مختلفی دارد یک فساد، فساد اخلاقی است. فساد اخلاقی شاه واطرافیان شاه دیگر نظیر ندارد، واقعا عجیب است. این فساد پهلوی است. پهلوی نه تنها خودش فاسد بود بلکه نظرش بنا بود بر اینکه مردم فاسد بشوند.
مورد بعدی استبداد است. خود شاه در یک مصاحبه ای می گوید اگر من یک دیکتاتور بودم؛ رهبری یک حزب واحد را به عهده می گرفتم. چند سال آخر شاه دستور داد فقط یک حزب در ایران باشد، آن هم حزب رستاخیز بود. که قبلا خواندم. که شاه می گوید: کسانی که وارد حزب رستاخیز نمی شوند، این افراد یا باید به زندان بروند یا از کشور خارج شوند. به این صورت، ببینید این استبداد است.

انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن از نقطه صفر آغاز شد. اولا همه چیز علیه ما بود؛ چه رژیم فاسد طاغوت که اولین رژیم فاسد طاغوت که علاوه بر وابستگی فساد و استبداد و کودتایی بودن؛ اولین رژیم سلطنتی در ایران بود، که به دست بیگانه و نه به زور شمشیر خود برسر کارآمده بود؛ چه دولت آمریکا و برخی دیگر از دولت های غربی و چه وضع به شدت نابه سامان داخلی و عقب افتادگی شرم آور درعلم و فناوری و سیاست و معنویت و هر فضیلت دیگری.

ما چیزی نداشتیم تازه می خواستیم شروع کنیم؛ که در ادامه به بحث آن می رسیم که حضرت آقا می فرمایند: «ما در 20 سال اول اصلا نتوانستیم در بحث علم کاری انجام دهیم. اینقدر عقب ماندگی داشتیم. ما هر چه پیشرفت داشتیم در 20 سال دوم است، دراین 20 سال هم با این همه مشکلات یکدفعه می بینید با رتبه 130 فلان قسمت به رتبه 12 میرسیم. این معجزه است که ما پیشرفت کردیم؛ کشور های دیگر هم در این چهل سال پیشرفت داشتند.» به طور مثال ماشینشان سرعت گرفته بود. حالا ماهم می خواستیم آرام آرام شروع کنیم. با وجودی که تمام دنیا در مقابل ما ایستاد، عقب ماندگی شرم آور داشتیم، ما چیزی نداشتیم، هر چه بود وابستگی بود، یعنی اگر سلاح هم داشتیم وابسته بودیم اگر پزشک هم داشتیم، از آن طرف آورده بودیم. شاه دندانپزشک اش با هواپیمای اختصاصی از سوئیس می آمد. ما اینقدر عقب مانده بودیم. الان چه طور هستیم؟ پس این اولین نکته این است؛ که حضرت آقا بیان می فرماید. که اولا همه چیز علیه ما بود. بعد مطرح می کنند که ما از نقطه صفر شروع کردیم. هیچ تجربه پیشبینی و راه طی شده ای در برابر ما وجود نداشت. بدیهی است که قیام های مارکسیستی و امثال آن نمی توانست برای انقلابی که از متن مان و معرفت اسلامی پدید آمده است؛ الگو محسوب شود. انقلابیون اسلامی بدون سر مشق و تجربه آغاز کردند و ترکیب جمهوریت و اسلامیت و ابزار های تشکیل آن جز با جمهوری اسلامی و قلب نورانی و اندیشه بزرگ امام خمینی به دست نیامد و این نخستین درخشش امام بود.

ما واقعا الگو نداشتیم یعنی الگوی نه شرقی نه غربی برای ما بود. الگوی امنیتی که ما داریم مختص ما بود. الگوی نظامی ما وابسته ما بود. در بحث امنیت می بینید دیگر کدام کشور می تواند رقیب ما شود. در بحث نظامی نیز همین طور. الگو اقتصاد مقاومتی نیز اگر مسئولان قبول کنند می توانیم به آن هم دست پیدا کنیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 23:07

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی