display result search
منو
حال خوب، جلسه دوم

حال خوب، جلسه دوم

  • 2 تعداد قطعات
  • 44 دقیقه مدت قطعه
  • 1144 دریافت شده
خطیب : حجت الاسلام علیرضا پناهیان
مناسبت مذهبی : ماه رمضان
نام سریالی : حال خوب
سخنرانی از حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «حال خوب»، جلسه دوم، سال 1400

آدم که حال خوبی نداشته باشد مانند کسی است که تب بالایی داشته باشد. علت حال بد را مانند تب باید ریشه یابی کرد و حال خوب را باید ریشه ای درست کرد.

حال بد می تواند به انسان لطمه های جبران ناپذیری وارد کند. حال بد فکر انسان را مخدوش می کند. حال بد علاقه های انسان را از تعادل خارج می کند. حال بد انسان را از تعادل انسانی خود خارج می کند. حال بد می تواند بر باورها و اعتقادات انسان اثرگذار باشد. حال بد باعث نفوذ شیطان در انسان می شود که در برخی موارد ممکن است با ناشکری های وحشتناک از طرف انسان روبرو باشد.

در حال خوب خیلی امور خوب می تواند برای انسان اتفاق بیفتد. در روایات هست که شما وقتی دارای حال خوب هستید از آن برای هر نوع کار خوب و خیر و هرگونه عبادتی استفاده کنید. ما باید به طور دائم حواسمان به خودمان باشد و مراقبه نفس داشته باشیم.

عادت کردن به حال بد خیلی بدتر از هر چیز دیگری است؛ به حدی که ممکن است انسان به جایی برسد که نمی خواهد از حال بد فاصله بگیرد. یک زمانی خدا می خواهد با یک شرایطی برای انسان حال خوب ایجاد کند ولی خود انسان به دنبال چیز دیگری که حال او را بد می کند می رود چرا که به حال بد عادت کرده است. کسی که به حال بد عادت کرد به این سادگی متوجه حال بد خودش نمی شود و حتی این حال را معمولی می داند و در مورد دیگران نیز اینگونه می اندیشد. شیطان به وسیله وسوسه و اغواگری واقعا به دنبال بد کردن حال انسان است. انسان نباید خود را در معرض خطر قرار دهد. انسان همواره باید شاکر نعمت های الهی باشد. شکر مجموعه ای از حال خوب را در انسان ایجاد می کند.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    سلام 👌🙏

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی