display result search
منو
شناخت و فهم دقیق اسلام و مبارزه با انحرافات و شایعات

شناخت و فهم دقیق اسلام و مبارزه با انحرافات و شایعات

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 195 دریافت شده
سخنرانی از آیت الله محمد تقی مصباح یزدی با موضوع «شناخت و فهم دقیق اسلام و مبارزه با انحرافات و شایعات»، سال 1390

هرچه نعمت‌های الهی بیشتر شود، شکر آن بیشتر و تکلیف دشوار‌تر می‌شود. از سویی خداوند نعمت عظیم انقلاب اسلامی و نعمت وجود رهبرانی چون امام(ره) و مقام معظم رهبری را به ما عطا کرده است و از سوی دیگر عوامل شیطانی گمراه کننده به آسانی در دسترس همگان قرار داده شده است.
این تحولات با تحولاتی که در طول قرن‌ها در سایر نقاط جهان شکل گرفته، قابل مقایسه نیست و با اندک تأمل در این تحول عظیم، می‌توان گوشه‌ای از نعمت بزرگ انقلاب اسلامی را درک کرد.
هرآن‌چه در دست بشر و حتی کفار است، نعمت‌های الهی است، اما سخن گزافی نیست اگر بگوییم بزرگ‌ترین نعمتی که خداوند در طول تاریخ اسلام به ملتی عنایت کرده، نعمت انقلاب اسلامی و نعمت وجود امام خمینی(ره) و نائب برحقش مقام معظم رهبری بوده است.
در امور اجتماعی نیز از زمان آغاز تاریخ انسانیت تزاحماتی وجود داشته به گونه‌ای که بین دو فرزند بلافصل حضرت آدم درگیری و اختلاف وجود داشت و منجر به قتل یکی از آن دو شد.
حتی خداوند که برای هدایت و سعادت انسان‌ها پیامبران را مبعوث کرده است، در مقابل آنها افراد گمراه کننده و شیاطینی از انس و جن را قرار داده است.
اراده خداوند بر هدایت انسان‌ها با انتخاب و امتحان است و برای امتحان باید دو راه وجود داشته باشد. انسان بر اساس این سنت آفریده شده است، وگرنه فرشتگانی وجود داشتند و همواره خدا را اطاعت می‌کردند، اما خلیفة الله نیستند، چرا که کسی می‌تواند خلیفة الله باشد که در اصطکاک عوامل، راه صحیح را انتخاب کند.
هرچه نعمت‌های الهی بیشتر شود، شکر آن نیز بیشتر و تکلیف دشوار‌تر می‌شود. از طرفی خداوند نعمت عظیم انقلاب اسلامی و نعمت وجود رهبرانی چون امام(ره) و مقام معظم رهبری را به ما عطا کرده است و از طرفی عوامل شیطانی گمراه کننده به آسانی در دسترس همگان قرار داده شده است. در واقع، در هیچ زمانی عوامل هدایت با این وسعت وجود نداشته و در طرف مقابل در هیچ دوره‌ای نیز عوامل گمراه کننده مانند امروز نبوده است.
هرچند جا دارد که هر روز ساعت‌ها به خاطر وجود چنین نعمت‌های بزرگی سر به سجده بساییم، ولی نباید از عوامل قوی و گمراه کننده دشمن غافل باشیم.
شاید پنجاه سال پیش حتی به ذهن کسی تصور تأسیس یک مرکز و مؤسسه دینی و اسلامی در ایران خطور نمی‌کرد، چرا که در گذشته روحانیت بسیار ضعیف بود، اما امروز می‌بینیم محبوب‌ترین شخصیت عالم، رهبر روحانی ایران است.
وظیفه ایجابی، شناخت و فهم دقیق اسلام و معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام و ترویج آن در سطح جامعه است و وظیفه سلبی مبارزه با انحرافات، خرافات، شبهات و شایعاتی است که علیه دین اسلام بیان می‌شود.
البته نباید توقع داشت که همگان سخن اسلام و راه حق را پذیرفته و در این راه نیز گام بردارند، چرا که قرآن در برخی از آیات اشاره می‌کند که بسیاری از کسانی که راه باطل را ترویج می‌کنند، قابل هدایت نیستند و از آن‌جا که معبود خود را هوای نفس قرار داده‌اند، در حقیقت خدا آنها را گمراه کرده و هیچ کس نمی‌تواند آنها را هدایت کند.
مبلغان معارف اسلامی برای این‌که بتوانند وظیفه خود را در دو بعد سلبی و ایجابی انجام دهند، باید اولا معارف اسلام را شناخته و در وهله بعد خودسازی و تقوا پیشه کنند و از طرف دیگر قدرت درک مصالح اجتماعی و بصیرت سیاسی داشته باشند که در این صورت باعث کارآمدی و پیشرفت هستند و در صورتی که یکی از این شرایط را نداشته باشند، نه تنها نفعی ندارند، بلکه گاهی موجب ضرر و زیان اسلام می‌شوند، مثلا یک عالم باتقوا که درک صحیحی از مصالح اجتماعی نداشته باشد، ممکن است ناآگاهانه به عنوان ابزاری در دست بیگانگان قرار گیرد.
باید با محبت، تواضع، دوری از تحکم و تکبر، دلسوزانه و با بیان ساده و متناسب با فهم مخاطب، اسلام را ترویج کرد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:52

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی