display result search
منو
اخلاق پیامبران در قرآن - جلسه دوم

اخلاق پیامبران در قرآن - جلسه دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 304 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با موضوع "اخلاق پیامبران در قرآن"،‌ جلسه دوم،‌ سال 1399

موضوع بحث این جلسه حضرت آدم (ع) است. حضرت آدم در اواخر عمرش یک وصیتی به فرزندانش کرد و فرمود: «قبل از انجام هر کاری که می خواهید انجام دهید،‌ اندکی اندیشه و تأمل کنید. من اگر تأمل کرده بودم، از بهشت رانده نمی شدم.»

حضرت آدم (ع) ترک اولی کرد. بعضی از کارها گناه نیست؛‌ اما از بزرگان خطا گرفته می شود؛ بنابراین حضرت آدم و همسرش وقتی از بهشت بیرون آمدند عرضه کردند: «خدایا ما به خودمان بد کردیم؛‌ اگر ما را نبخشی و به ما رحم نکنی،‌ دچار خسران خواهیم شد.»

اولین درس از حضرت آدم (ع)‌ درس توبه، اعتراف به گناه و پرهیز از توجیه کردن گناه است. امام باقر (ع)‌ فرمودند: «خداوند دو اعتراف را دوست دارد: اول اقرار و اعتراف به نعمت ها که سبب افزایش نعمت می شود. دوم اعتراف به گناه که خداوند گناهان را می بخشد.» خداوند صدای بندگانی که در هنگام سحر استغفار می کنند را بسیار دوست می دارد. در روایت داریم که سه گروه از شر شیطان در امان هستند: دسته اول کسانی هستند که یاد خدا می کنند. دسته دوم کسانی هستند که از خوف خدا گریانند. دسته سوم کسانی هستند که در سحرها استغفار می کنند.

اولین عاملی که گناه را می شوید نماز منظم است. دومین عامل این است که انسان از گناهان بزرگ دوری کند. عامل سوم بخشش و گذشت از خطای دیگران است. عامل چهارم مبتلاشدن به برخی بیماری هاست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:52

مشخصات

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی