display result search
منو
تعظیم شعائر اسلامی - حجاب

تعظیم شعائر اسلامی - حجاب

  • 1 تعداد قطعات
  • 39 دقیقه مدت قطعه
  • 552 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع تعظیم شعائر اسلامی - حجاب

شما این را می دانید که در بسیاری از اعمال و دستورات و مناسک دینی گفته شده که اگر عملی را انجام می دهید پنهان و مخفیانه انجام بدهید. آن کسی که باید ببیند و بدانید می بیند و خبر دارد. ثواب عمل پنهان هفتاد برابر از عمل آشکار بیشتر است یعنی این عمل قرار است هفتاد درجه شما را بالاتر ببرد که اگر آشکار شود خداوند به ملائکه اش می گوید ثواب عمل پنهان او را پاک کنید و فقط ثواب عمل آشکار بنویسید. یعنی هفتاد درجه عمل سقوط می کند. برای بار دوم که این طرف و آن طرف این عمل را نقل می کند خداوند به ملائکه اش می فرماید ثواب عملش را پاک کنید و به جایش گناه ریا بنویسید. عمل صالح انجام بدهی و به پایت گناه بنویسند.
در عین حال اینکه در بسیاری از اعمال دینی، پنهان بودن عمل، مطلوب خداوند است ولی عجیب اینجاست که دستور داده شده برخی از اعمال دینی هرچه پر سر و صداتر و پر هیاهوتر باشد مطلوب تر است که اصطلاحا به این دسته شعائر دینی می گویند. شعائر جمع شعار است. یعنی این نوع اعمال نشانه و علامت وابستگی ما به دین و مذهب و دینداری ما است.
صلوات اگر صرفا یک ذکر و دعا باشد که نیاز نیست با صدای بلند باشد. ولی صلوات فراتر از این است. صلوات علاوه بر اینکه یک ذکر و دعا هست یک شعار و نشانه است به همین خاطر پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود که صداهای خودتان را در وقت صلوات بر من بلند کنید.
اسلام یک دین فردی نیست که فقط شما تو حوزه شخصی خودتون دیندار باشید و در بیرون هیچ تظاهری به دینداری نداشته باشید. اسلام یک دین اجتماعی است. خداوند می خواهد در مقیاس جهانی نشان دهی که این دین طرفدار دارد و طرفداران آن زنده و پویا هستند که از این جهت چیزهایی که نشانه دینداری است را باید اظهار کرد. آن کسی که شعارها و نشانه های وابستگی به دین را زنده نگه داشته و تعظیم بکند تقوای قلب دارد. این عمیقا و باطنا با تقوا است. یک مسلمان و مومن تو قیافه و پوشش، تو کاسبی و بازارش، تو شهر و کشورش، تو سبک و مدل زندگی اش باید نشان دهد که من فرق دارم با یک کافری که اصلا دین را قبول ندارد.
یکی دیگر از شعائر اذان است. این حق مسلمین و شهر اسلامی است که اذان با صدای بلند و صدای حنجره زیبا پخش شود. این حق مقدمی است که مسجد نسبت به همسایه های خود دارد.
یکی دیگر از شعائر اسم هایی است که برای فرزندان خود انتخاب می کنیم. اسم تشخیص شخصیت و هویت دینی فرد را هم می دهد. یک شناسنامه کوچک است. اسم باید حداقل دو مشخصه داشته باشد. یکی معنای خوبی داشته باشد و دو تناسب با فرهنگ خودمان داشته باشد.
یکی دیگر از شعائر و شعارهای دینی که در این زمان از مهمترین شعارهای دینی در جهان هست حجاب است. حجاب در گذشته تاریخ مخصوص مسلمین و حتی متدینین سایر ادیان نبود. حتی کشورها و تمدن هایی که اسلامی و یا حتی ایمانی هم نبودند زنان آنها روی حساب اینکه حجب و حیای ذاتی داشتند پوشیده بودند.
بسیاری از زنان بد حجاب زنان ضد مذهبی نیستند ولی فکر می کنند حجاب یک مسئله شخصی وسلیقه ای است. خواهر من وقتی به صورت بد حجاب وارد جامعه می شوی الگو درست می کنی. خواسته یا ناخواسته مقاومت جبهه حق را ضعیف و از بین می بری و از این جهت به دین ضربه می زنی.
می گویند دلت پاک باشد. مسلمانی به ظواهر نیست. خیلی ها در ظاهر خوب ضربه های جبران ناپذیری به دین زده اند. این را دقت داشته باشیم که اگر کسی ظاهر دینی اش را از دست بدهد کم کم محتوا و باورهای دینی اش را هم از دست می دهد. استعمارگران جهت جایگزین کردن فرهنگ خود به اولین چیزی که در کشورهای زیر سلطه ضربه می زنند حجاب زنان است.
یکی دیگر از شعائر و ظواهر دینی مجالس شادی و عزای اهلبیت علیهم السلام است که هرچه کیفیت و کمیت آن بالاتر رود این نشانه رشد مومنین و قرب ظهور است. این مجالس نور و رحمت است. در طول تاریخ آنچه شیعه را زنده نگاه داشته همین مجالس است. در هیچ دین و مذهبی چنین مجالسی تعبیه نشده جز در مجلس اهلبیت. این مهندسی خداست برای ماندگاری این دین و تطهیر دینداران.
در طول تاریخ دو زن بودند که حماسی ترین زنان بودند و تأثیرگذارترین زنان بر تاریخ که وقتی مرد آنها مأمور به سکوت بود بار تمام دین را این دو زن به دوش کشیدند و تا قیامت هر مومنی که پا به عرصه می گذارد مدیون این دو زن هست. یکی وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و یکی هم دختر مکرمه ایشان حضرت زینب سلام الله علیها که پیام عاشورا را به گوش عالم رساند.
حضرت زهرا سلام الله علیها نبی و پیغمبر و امام نبود اما حافظ نبوت و امامت بود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 39:17

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی