display result search
منو
عاشورا، صحنه ی مقابله ی عقل و جهل

عاشورا، صحنه ی مقابله ی عقل و جهل

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 466 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید محمدمهدی میرباقری با موضوع عاشورا، صحنه ی مقابله ی عقل و جهل

ابعاد واقعه ی عاشورا بسیار وسیع تر از آن چیزی است که ما می دانیم. آنچه ما می دانیم بیشتر بیان وقایع جسمانی و مادی آن است. بنا بر روایات، ملائکه نیز به زیارت قبر امام حسین (ع) می آیند و آنقدر تعدادشان زیاد است که شاید هر کدام تنها یک بار در عمری که دارند بتوانند به زیارت بیایند. حتی در روایت است که در روز عاشورا سیلی از ملائکه خواستند تا امام را یاری کنند اما به خاطر مصلحتی که در این اتفاق بود، این همراهی حاصل نشد. از روز عاشورا تا به امروز، به خصوص در شب های جمعه، انبیاء و اولیاء الهی زائر قبر امام هستند و این ماجرا ادامه خواهد داشت و همین طور بیان شده که آنها در این زیارت به دیدار خداوند نیز نائل می شوند. همه ی این ها نشان از اهمیت فوق العاده ی این اتفاق بزرگ دارد.
روایتی به نام عقل و جهل وجود دارد که می توان به خوبی حادثه ی عاشورا را در آن بررسی کرد و با آن تطبیق داد.
در بیانی از امام صادق (ع) آمده که بهتر است همه ی ما سپاه عقل و جهل را بشناسیم چرا که عقل از موجودات روحانی و اول مخلوق عالم هستی است. خداوند عقل را مکلف کرد تا به سمت او بر گردد و عقل برگشت اما جهل خود را اسیر غیر خدا کرد و بازنگشت. عقل بندگی کرد و بنا بر روایتی عقل مرتبه ای از وجود نورانی رسول الله (ص) است. بعد از این اتفاق قلوبی که دارای صفات بد هستند در لشگر جهل و قلوبی که رو به سوی خوبی ها دارند در لشگر عقل قرار می گیرند و این دو تا نهایت جهان با یکدیگر می جنگند.
عاشورا در این مجادله تنها یک صحنه ی نمایش است که مقابله ی این دو را نشان می دهد. عاشورا تجلی این دنیاست که در ظاهر آن امام حسین (ع) و یارانش شکست خورده و به شهادت رسیدند اما نگاهی متفکرانه، عکس این را نشان می دهد. امروز نام امام حسین(ع) است که بر سر زبان هاست و مردم هر سال عاشورا را پرشورتر از قبل برگزار می کنند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:05

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی