display result search
منو
عزاداری برای امام حسین (علیه السلام)

عزاداری برای امام حسین (علیه السلام)

  • 1 تعداد قطعات
  • 25 دقیقه مدت قطعه
  • 239 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری با موضوع عزاداری برای امام حسین (ع)

شاید بهترین تعریف برای کلمه ی عزاداری، بیان یک رابطه ی سه بُعدی با امام حسین (ع) است.
1. ارتباط فکری
فکر امام حسین (ع) تا به امروز همچنان ادامه دارد. ما نیز امروز بعد از سالها، زندگی ذلت بار را نخواهیم پذیرفت. اهمیت دادن به اصول دین و برای مثال بر پا داشتن نماز ظهر عاشورا، نشان از این حقیقت دارد که ما نیز با امام حسین (ع) همفکر هستیم. همراهی با تفکرات اهل بیت (ع) آخرت انسان را آباد می کند. در این میان برخی از ما همچنان به فکر آباد کردن دنیا هستیم و به تعبیری به دنیا مشغولیم. کسانی که در کربلا نیز مقابل امام ایستادند، مسلمان بوده و نماز می خواندند اما چون با او همفکر نبودند، او را به شهادت رساندند.
2. ارتباط قلبی
این مورد اشاره به حب و بغض در مورد امام دارد. امام در شب عاشورا خطاب به یاران خود فرمودند که من سه چیز را دوست دارم. نماز، دعا و مناجات. شما نیز اگر یک روز از عمرتان مانده بود به این امور توجه ویژه داشته باشید تا عاقبت به خیر شوید.
3. ارتباط رفتاری
این مورد اشاره به پنج خصوصیت رفتاری امام دارد که ما نیز برای رسیدن به سعادت خوب است به آن عمل کنیم. انجام واجبات، ترک محرمات، خدمت به مردم، تحمل مشکلات و گذشت و ایثار.
تفاوت عزاداری ائمه با دیگران در این است که این عزاداری ها همچنان بعد از سالیان سال پرشور برگزار می شود ولی عزاداری ما برای نزدیک ترین افراد خانواده مان نیز بعد از مدتی کم رنگ می شود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 25:02

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی