display result search
منو
شب قدر، شب توبه و استغفار

شب قدر، شب توبه و استغفار

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 873 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مومنی با عنوان "شب قدر، شب توبه و استغفار"، حسینیه شهدای بسیج، سال 1395

شب 21 ماه مبارک رمضان حائز اهمیتِ فراوانی است. معصومین (ع) به صراحت فرموده اند که ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. لیالی قدر به صورت ویژه ای مخصوص این عمل است و دعا و استغفار به دنبال هم هستند. در روایات داریم که اگر دیدید که بر شما بلا نازل می شود، از خدا بخواهید تا بلا دور شود و بهترین دعا استغفار است.

شب 21 ماه رمضان شبی است که بسیار شباهت به روز قیامت دارد از این جهت که در این شب باید استغفار کنیم و از خداوند طلب بخشش نماییم. فرق امشب با قیامت این است که در قیامت همه گناهانِ ما آشکار می شود ولی در شب قدر گناهان ما فقط در نزد خداوندِ متعال آشکار است.

امام علی (ع) از پیامبر خواستند که حضرت دعا کنند تا خداوند از سر تقصیرات ایشان بگذرد. پیامبر (ص) فرمودند: علی جان اگر کسی محبتِ تو را در دل داشته باشد، تو کنار دوستت می روی و سفارشِ او را به عزرائیل می کنی و عزرائیل با او مانند مادر با فرزندش رفتار می کند و محبّ تو از تنهایی قبر نمی ترسد؛ چون تو انیس و مونس محبِّ خویش در قبر هستی.

در توبه سه مطلب مهم است: 1. تصمیم و عزم و جزم بر عدم بازگشت به آن گناه؛ چون تکرار گناه انسان را از بندگی دور می کند. 2. پشیمانی واقعی نسبت به خطایی که انجام شده است. 3. جبران منافات. بایستی خرابی گذشته را ترمیم کنیم؛ چون استغفار ترمیم گذشته و ترسیم آینده است.

در قرآن کریم خداوند می فرماید: اهل استغفار باشید؛ رحمت و برکت بر شما نازل می شود. انسان بایستی خیلی استغفار کند؛ چون استغفار مقامِ قرب و صدق را برای انسان به همراه می آورد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:47

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    عالی

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی