display result search
منو
اهمیت صبر و استقامت

اهمیت صبر و استقامت

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 305 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین منیری با عنوان "اهمیت صبر و استقامت"، سال 1395

حضرت زینب (س) در سال ششم هجرت در مدینه متولد شدند. در زمان وفات پیامبر (ص) و شهادت مادر بزرگوارشان پنج ساله و در زمان شهادت امیرالمؤمنین (ع) 34 ساله و در زمان شهادت امام حسین (ع) 55 ساله بودند. مهم ترین ویژگی حضرت زینب (س) صبر، استقامت و پایداری در زندگانی پر فراز و نشیبشان بوده است.

دین اگر به درد دنیای ما نخورد به درد آخرتمان هم نمی خورد. مثلا من اگر انسان متدینی باشم اما با خانواده ام بد خلقی کنم فایده ای ندارد. قرآن کریم می فرماید: کسانی که صبر و استقامت داشته باشند ملائک بر آن ها نازل می شوند. ما هم باید در امور مختلف زندگی صبور باشیم. علما می فرمایند که صبر بر سه قسم است: 1. صبر بر عبادت 2. صبر بر بلایا 3. صبر بر معصیت. مهم ترین این صبرها همین صبر بر معصیت است. ائمه علیهم السلام به خاطر داشتن معرفت بالا از ارتکاب گناه دوری می کنند لذا صبر بر معصیت شفای درد است. انسان در حالات مختلف می تواند صبر و پایداری داشته باشد. خدا در دنیا نعمت را به طور یکسان به کسی نداده است اما به اندازه وسع هرکسی از او عمل می خواهد. مهم ترین خصلتی که قرآن می فرماید از آن کمک بگیرید نماز و صبر است؛ فلذا همین نماز خواندن هم صبر می خواهد. خداوند نماز را پنج قسمت کرده است که هر چند ساعت که انسان به فکر گناه می افتد، نماز بخواند؛ چون نماز بازدارنده است.

اگر پدر و مادرمان را احترام نکنیم، زندگیمان پا نمی گیرد. در مقابل پدر و مادر باید صبور باشیم. قرآن کریم به صبر کردن در مقابل همسر بد توصیه کرده است. برای مثال حضرت نوح همسر بدی داشت از او سوال شد: «چرا این زن را رها نمی کنی؟» او فرمود: «من صبر می کنم بر این زن و اجر و پاداش صبر من نزد خداوند است.» آسیه هم همسر فرعون بود اما بر بدی همسرش صبر کرد و مُزد صبرش را گرفت و جزء بهترین زنان عالم شد. در قرآن داریم که استمرار بر خواندن نماز، سنگین است ولی نماز خواندن انسان را به درجات می رساند. حضرت زینب (س) هم با صبر و استقامت و دفاع جانانه از دین به ما درس صبر و مقاومت دادند. شیعه باید برای دفاع از دینش خودش را قوی کند و به صورت علمی به شبهات پاسخ دهد. بنابراین یکی از وجوه حضرت زینب (س) در زندگانی ما صبر و استقامت در اموری است که انسان بتواند دفاع عالمانه از دین کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:10

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی