display result search
منو
قیام امام حسین (علیه السلام)

قیام امام حسین (علیه السلام)

  • 1 تعداد قطعات
  • 36 دقیقه مدت قطعه
  • 161 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام کاظم صدیقی با موضوع قیام امام حسین (ع)

قیام امام حسین (ع) نفاق و کفر را از بین برده و امر به معروف و نهی از منکر را در تاریخ انتشار داده است. اگر چه به ظاهر امام و یارانش کشته شده اند و در این جنگ شکست خوردند اما گذر زمان مشخص کرد که آنها در کربلا گویی دوباره متولد شده و نامشان در جهان ماندگارتر از پیش شد. یاران امام هر قدر به شهادت نزدیک تر می شدند اشتیاق بیشتری برای مرگ و شهادت در خود حس می کردند و بهترین حال برای آنها حال شهادت بود. آنها حاضر بودند بارها این لحظه و این حس را تجربه کنند. بنا بر آیات سوره ی مجادله جهاد در راه خدا نصرت به همراه داشته و در آن تردیدی راه نخواهد داشت.
درتبیین قیام عاشورا دلایلی مطرح می شود :
1. انسان اگر هدف آفرینش را دریافته باشد در راه عبودیت پیروز جهان خواهد شد. این پیروزی قطعی بوده و برگشتی در کار نخواهد بود.
دنیاداری عاقبتی جز پشیمانی نخواهد داشت و تنها کسانی پیروز میدان هستند که دل به آن نبندند و برای آخرت توشه بفرستند.
قدرت و علم خداوند دو امری است که انسان باید در دنیا به آن واقف باشد. حسین (ع) لحظه ای از خدا غفلت نکرده و در دریافت امر خدا و اهدافی که برای عاقبت به خیری وجود دارد غافل نبود. امام باید الگوی تک تک ما باشد و حتی از جان خود و نزدیکانش گذشت تا عزت انسان در دنیا با چیزی عوض نشود.
2. امام با فساد مبارزه کرده و حتی در این راه خون خود را داد. امام برای اصلاح امور امت و امر به معروف و نهی از منکر در کربلا حاضر شد و تا آخرین لحظه بر هدف خود استوار ماند.
3. بعد از پیامبر (ص) عده ای دین را کنار زدند و با اصول آن مخالفت کردند. آنها غدیر را نپذیرفته و خلافت و ولایت علی (ع) را رد کردند. آنها دین و حکومت را از هم جدا کرده و دین را کم رنگ جلوه دادند. امام حسین (ع) تصمیم گرفت در جریان عملی عاشورا کفر این انسان ها را به اثبات برساند. ایشان در تمامی این اهداف به معنای واقعی به پیروزی رسید اگر چه به ظاهر به شهادت رسید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 36:20

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی