display result search
منو
روش تربیت فرزند امام کاظم (ع)

روش تربیت فرزند امام کاظم (ع)

  • 1 تعداد قطعات
  • 27 دقیقه مدت قطعه
  • 86 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد با موضوع "روش تربیت فرزند امام کاظم (ع)"

بحث در مورد فرزندان موسی بن جعفر (ع) است. امام کاظم (ع) کثیر الفرزند بودند. اکثر فرزندان ایشان با فضیلت بودند. محمد بن موسی
که مشهور به میر محمد بود فرزندی بسیار با شخصیت و آراسته بودند که خدمتگزار این خانه نقل میکند که ایشان اکثر شب را بیدار می ماندند و نماز می خواندند.

اصول و عقاید و معارف را باید به فرزندان یاد داد و زیاد بودن آن ها مانع از تربیت صحیح آنها نمی شود؛ همین که خود پدر و مادر خوب و مذهبی و شایسته باشند کافی است برای اینکه بچه ها هم خوب باشند. انسان با عملش می تواند فرزندانش را بسازد. امام موسی بن جعفر (ع) هم با عملش فرزندانش را ساخت. حضرت معصومه (س) مدتها پدر را ندیدند تا این که خبر شهادتش را شنیدند.

یکی دیگر از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) احمد بن موسی است که کار می کرد و زحمت می کشید و با پولش برده می خرید و در راه خدا آزاد می کرد.

موسی بن جعفر (ع) به هشام بن حکم فرمودند: «انسان عاقل نگاه به دنیا می کند و می بیند که رسیدن به دنیا زحمت دارد و به آخرت رسیدن هم مشقت دارد. انسان عاقل فکر می کند حالا که تحمل سختی باید بکند، ببیند کدام یک پایدارتر است و برای آن سختی تحمل کند.» امام رضا (ع) می فرماید: «کسی که طالب بهشت است اما بر سختیها طاقت و صبر نمی کند خودش را مورد تمسخر قرار داده است.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 27:20

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی