display result search
منو
استغفار و آمرزش بندگان در شب های قدر

استغفار و آمرزش بندگان در شب های قدر

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 470 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مومنی با عنوان "استغفار و آمرزش بندگان در شب های قدر"، امامزاده علی اکبر (ع)، سال 1396

پشیمانی و ندامت از گناه و سرزنشِ خود توبه تلقی می شود و در شب قدر به واسطه رحمت واسعه پروردگارمان جرأت پیدا می کنیم که از خداوند با گفتن «بک یا الله» طلب بخشش کنیم. خداوند رحمان و رحیم است و به ما گفته است که پیش کسی به گناهان خود اعتراف نکنید. در روایت داریم که خداوند بسیار دوست می دارد جوانی که مرتکب گناهی شده به درگاه پروردگار برود و ابراز ندامت کند.

در شب قدر باید اعمال یک سال خود را مرور کنیم و از اعمال بدِ خویش استغفار کنیم. برخی از گناهان مانند بدحجابی حق الناس است؛ چون ذهن جوان ها را درگیر و آلوده می کند ولی ترکِ نماز حق الله است. اگر از چشم مراقبت نکنیم، دل اسیر می شود. امام زمان (عج) سر تا پا پاکی و خوبی است ولی ما سر تا پا گناه و ناپاکی هستیم؛ بنابراین بایستی از امام زمان بخواهیم که نظری کند تا تمام آلودگی های ما از بین رود. گذشته خراب با استغفار ترمیم می شود و آینده خراب با دعا تضمین می گردد.

شب نوزدهم ماه رمضان شب تقدیر، شب بیست و یکم شب تثبیت و شب بیست و سوم شب تنفیذ است. هیچ کدام از شب های قدر را نباید از دست بدهیم. در روایت داریم که خداوند فرموده است که اگر من نخواهم بنده ای را اجابت کنم، به او اجازه نمی دهم که دعا کند. بایستی نسبت به خداوند حسن ظن داشته باشیم؛ خدای ما خدای رحمان و رحیم است و نسبت به بندگانش بسیار بخشنده و رحمان است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:12

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی