display result search
منو
علل سختی و بلاها در زندگی دنیا - جلسه هشتم

علل سختی و بلاها در زندگی دنیا - جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 27 دقیقه مدت قطعه
  • 142 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین اویسی با موضوع "علل سختی و بلاها در زندگی دنیا"، جلسه هشتم، سال 1395

بحثمان پیرامون علل سختی ها و مشکلات ما در دنیاست. اشاره شد این سختی ها سه علت عمده دارد: یکی اینکه مؤمن برای اینکه بتواند وارد بهشت شود باید پاک شود و سختی ها و رنج های دنیوی مؤمن را برای ورود به بهشت پاک می کنند. دلیل دوم امتحان و آزمون الهی است که سنت الهی می باشد و این بحث خیلی مهم است. قرآن یک سری ابزارهایی را برای این آزمایش بیان کرده است. قرآن می فرماید: «شما با اموالتان و فرزندانتان آزمایش می شوید». در این آیه دو ابزار آزمایش ذکر شده است. در مورد آزمایش با اموال مفصل صحبت شد ولی حالا آزمایش به فرزند چطور است؟ در روایات بسیاری حضرات معصومین (ع) می فرمایند: «الولد فتنه». واژه فتنه به معنای آزمایش است و فرزندان باعث امتحان پدر و مادر هستند. این مطلب بحث مهمی است؛ بالاخره انسان فرزندش را دوست دارد و خیلی مواقع به خاطر فرزندش آلوده به گناه می شود. قرآن می فرماید: «اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا باز ندارد».

اگر کسی در تربیتِ دینی فرزندش کم بگذارد و اگر این فرزند به خاطر عدم تربیت صحیحِ پدر و مادر گناه کند، این والدین حتی اگر در قبر هم باشند، برای آنها گناه نوشته می شود. امیرالمؤمنین (ع) می فرماید: حق فرزند بر شما پدر و مادر سه تاست: 1. اسم خوب بر فرزندانتان بگذارید. 2. ادبِ خوب به فرزندانتان یاد دهید. 3. به فرزندانتان قرآن تعلیم دهید.

پس خداوند ما را امتحان می کند تا ببیند چه کسی راضی به رضای اوست و چه کسی نیست. ما متأسفانه هنوز توکّل به خدایمان ضعیف است و هنوز خدا را نمی شناسیم. اگر محیط خانواده اسلامی باشد، تربیت هم اسلامی می شود؛ حالا هر چند تا فرزند باشد. در قرآن، خداوند می فرماید: «از ترس رزق فرزندانتان را نکشید». الان فرزندآوری و فرزند پروری به جهت اقدام برای افزایش جمعیت شیعه واقعا جهاد است. معصوم (ع) می فرماید که اگر پدر و مادری بچه های خوب تربیت کنند، همین بچه ها باعث نجات پدر و مادر از آتش جهنم هستند. داغ فرزند خیلی سخت است و هرکسی در این امتحانات سربلند بیرون نمی آید و گاهی داشتن فرزند معلول هم نوعی امتحان الهی است. حتی بعضی افراد فرزند دار نمی شوند؛ این هم نوعی آزمایش است. خداوند هرکسی را به نحوی امتحان می کند و خدای مهربان خیرِ ما را بیشتر می خواهد و هرچه اتفاق می افتد از سرّ حکمت خداوند است. چقدر خوب است انسان راضی به رضای خداوند باشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 27:20

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی