display result search
منو
 سیری در زندگی امام حسن عسکری علیه السلام

سیری در زندگی امام حسن عسکری علیه السلام

  • 1 تعداد قطعات
  • 45 دقیقه مدت قطعه
  • 51 دریافت شده
سخنرانی آیت الله علم الهدی ، 1394

در مسئله ی شهادت امام حسن عسکری (ع) دو نکته بیشتر مورد توجه است: یکی اینکه این امام بزرگوار در سن 28 سالگی مسموم شد و به شهادت رسید و دیگری اینکه حضرت حجت (عج) در پنج سالگی یتیم شد و به امامت رسید.

این سوالات مطرح می شود که اصلا چرا امام حسن عسکری (ع) را به شهادت رساندند؟ این شهادت به دنبال چه جریاناتی صورت گرفت؟ و آیا در نتیجه این شهادت فقط یک خانواده بی سامان شد و یک پسر 5 ساله طعم تلخ یتیمی را چشید یا که حوادث دیگری اتفاق افتاد؟ این ها مسائلی است که کمتر مورد توجه قرار می دهیم.

ما امروز با انقلابی که انجام دادیم اسلام و دین و معارف را از چهاردیواری مساجد و کتابخانه ها بیرون کشیدیم و در دنیا حاکم کردیم. اینطور نیست که امام زمان (عج) فقط به عنوان امام دوازدهم تا روزی که قرار باشد بیاید پشت پرده غیبت باشد و به امروز ما مربوط نباشد. ما امروز باید احکام و حلال و حرام خودمان را از منطق فقاهت بگیریم و عمل کنیم و نسبت به اهل بیت هم یک ارتباط عاطفی داشته باشیم. امروز جهان به طور ملموس حس می کند که باید یک منجی آسمانی بیاید و دنیا را اصلاح کند و بساط ظلم را برچیند. این فقط نیاز شیعه نیست بلکه حتی کفار هم همین انتظار را دارند.

رسالت امام حسن عسکری (ع) غیر از مسئله احکام و آموزه های اهل بیت (ع) این بود که شیعه را به طوری سامان دهد که اگر روزی امام معصوم را درک نکردند چگونه کلام و مباحث اعتقادی بین این ها زنده بماند. یعنی امام معصوم در بین آن ها نیست ولی خط مشی و حلال و حرامشان را از امام معصوم می گیرند.

امام جواد، امام هادی و امام عسکری (علیهم السلام) را ابن الرضا می گفتند. دوست می گفت «ابن الرضا» به خاطر اینکه معنایش این بود که آن خط مشی سیاسی در سازماندهی شیعه را امام رضا به انجام رساندند و رهبر و پیشبرنده آن تشکل سیاسی امام جواد و امام هادی و امام عسکری (علیهم السلام) بودند و دشمن «ابن الرضا» می گفت برای اینکه جریان های حکومتی را با خبر کند که این آقا همان خطر را برای خلافت دارد که امام رضا (ع) برای خلافت داشت.

مسئله شیعه بصورت یک تشکل سیاسی توسط امام رضا (ع) راه اندازی شد و امام حسن عسکری (ع) هم این امر را ساماندهی کردند. نوّاب را هم امام حسن عسکری (ع) سازماندهی کردند و شیعه آماده شد که زندگی دینی، اجتماعی و سیاسی خودش را بدون دسترسی به امام معصوم بگذراند. امام زمان (عج) چون آخرین ذخیره امامت است باید برای ساختن حکومت جهانی بیاید و جهانی سازی کند. وقتی دنیا به این رسید که منجی باید بیاید، امام زمان هم خواهد آمد. برای اینکه مردم و دنیا به این زمینه برسند باید یکی روی این ها کار کند و آن فرد خود امام زمان (عج) است که دارد جهانی سازی می کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 45:15

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی