display result search
منو
تجلی دوستی زن و شوهر

تجلی دوستی زن و شوهر

  • 1 تعداد قطعات
  • 39 دقیقه مدت قطعه
  • 46 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «تجلی دوستی زن و شوهر»، سال 1403

گاهی اوقات انسان ها به دنبال یک خوشبختی دنیایی سیر می‌کنند. برای این که انسانی سعادتمند شود لزوما این نیست که همه عوامل پیرامونی او بر وفق مرادش باشد و در یک ناز و نعمت، خوشی و تمول و وضعیت اقتصادی و روحی و روانی خوبی زندگی کند، گاهی اوقات سعادت انسان ها از دل مشکلات بیرون می آید.
محبت به دو صورت محبت ممدوح و محبت مذموم وجود دارد. در روایات بین شده است که «حب الدنیا راس کل خطیئة» به این معنی که انسانی که دائم به دنبال دنیاست و همه تمرکز خود را بر روی مادیات و لذائذ دنیا گذاشته دچار محبت های مذموم شده است.
محبت ممدوح در گرو تجلی دوستی و رضایت خداست. هر محبتی که رضایت الهی را به دنبال داشته باشد ممدوح است. خداوند متعال در آیه 21 سوره روم وقتی اهداف و فلسفه زوجیت را بیان می فرماید، مودت و رحمت را برای انسان عرضه می دارد که باید محبت و دوستی عمیقی نسبت به یکدیگر داشته باشند.
عشق ورزی همسران نسبت به یکدیگر پایه سلامت خانواده و جامعه است. میل نوجوان به جنس مخالف، امری الهی و محبتی است که خداوند متعال در ضمیر انسان خلق نموده است؛ متاسفانه چون سن ازدواج بالا رفته، این فاصله شکل گیری میل تا ازدواج زمینه و بستر انحراف را هموار می سازد.
هرچه جوامع انسانی بازتر، روابط خارج از چارچوب ها بیشتر می شود. باید تلاش کنیم تا سن ازداج را کاهش دهیم و برای مدیریت این میل خدادادی زمینه تحقق ازدواج به هنگام را فراهم سازیم؛ زیرا وقتی انسان کسی را به بدی سوق می دهد، مانند آن است که بدی را انجام می‌دهد.
باید رویه ازدواج آسان را در پیش گیریم. نشان دادن زندگی‌های لاکچری و تجملاتی در رسانه‌ها، انگیزه ازدواج جوانان را کاهش و در ادامه زندگی خانواده را با آسیب‌های بسیاری روبرو می‌سازد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 39:06

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی