display result search
منو
سیر تکوّن عقاید شیعه، جلسه هفتادم

سیر تکوّن عقاید شیعه، جلسه هفتادم

  • 1 تعداد قطعات
  • 56 دقیقه مدت قطعه
  • 19 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حامد کاشانی با موضوع «سیر تکوّن عقاید شیعه»، جلسه هفتادم، سال 1403

حرف زدن در شب قدر برای سخنران بیچاره و روسیاه، چالش خیلی بزرگی است، دیگر هرچه بازی کردم و خطا کردم و خودنمایی کردم، امشب به موقفی از مواقف قیامت رسیده‌ام، امشب وقت حساب و کتاب است، بالاخره امشب بنا بر این است که معلوم شود این سال پیش رو، آیا من در این سال پیش رو آدم می‌شوم یا نه، کارنامه‌ی عمل من دائماً تحت نظر است ولی الآن وقت جمع‌بندی است، کارنامه‌ی نهایی برای سال پیش روست، نمی‌دانم بنا بر این است که عمر من در این سال پیش رو به اتمام برسد یا چه برنامه‌ای برای من دارد.
خود فکر کردن به اینکه نقاط عیب هر آدم کجاست، یکی از سختی‌هاست. فکر می‌کردم که امشب باید به کدامیک از بیچارگی‌های خودم فکر کنم و از کدامیک عذرخواهی کنم.
آدم‌هایی که مانند شما خوب هستند، بالاخره تنوع پرونده‌شان کم است، اگر بگویند توبه کن هم می‌گوید از فلان اشتباه و غلط خود توبه می‌کنم، اما من از غروب فکر می‌کردم که باید از کدام اشتباه خود توبه کنم، کدام اشتباه خود را می‌توانم جبران کنم، هرچه ضعف و کمبود از ماه رجب داشتم، روی ماه شعبان انداختم، ماه شعبان را روی ماه رمضان انداختم، ماه رمضان با یک دل خوشی شروع کردم، اما الآن که به خودم نگاه می‌کنم می‌بینم دو سوم از ماه رمضان گذشته است و ظاهراً من باز هم همان کسی هستم که بودم، با همان روسیاهی‌ها و خطا روی خطاهای قبلی.
چند جمله راجع به آیه‌ای محضر شما عرض می‌کنم تا ببینم به کجا می‌رسیم. سال‌های قبل هم این موضوع را عرض کرده‌ام که اینجا جای مجامله نیست، شب‌هایی مانند شب‌های قدر باید به محضر عالمان رفت، نه جوان‌ها، من هر سال این موضوع را می‌گویم که اگر روز قیامت به من بگویید که چرا تو وقت ما را تلف کردی، من می‌گویم هر سال گفته‌ام که من در بار خودم مانده‌ام، روسیاهی با بار گناه و کمر شکسته، نمی‌تواند به کسی کمکی کند، و این موضوع با جلسات هیئت تفاوت دارد که کسی نیم ساعت حرف بزند و یک نفر هم روضه بخواند، امشب شب سرنوشت ماست، یعنی این سال پیش رو آیا چشم بیچاره‌ی هرجاییِ گنهکار من مشرّف به زیارت جمال او می‌شود یا نه؟ آیا در این سال پیش رو زیارت قبر سیّدالشّهداء صلوات الله علیه برای من رقم می‌خورد یا نه؟ آیا در استغفار امام زمان ارواحنا فداه اسم من هم برده می‌شود یا نه؟ این‌ها برای امشب است.
قرآن کریم به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم دستوری داده است، اینکه من عرض کردم آیا مورد استغفار حضرت حجّت ارواحنا فداه واقع می‌شوم از این آیه فهم کرده‌ام که تردید کردم.
حضرت حق در سوره مبارکه نجم به وجود مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم می‌فرماید که «فَأَعْرِضْ عَنْ مَنْ تَوَلَّى عَنْ ذِکْرِنَا»، خیلی دل پیامبر برای ما می‌سوخت و می‌سوزد، بابای مهربانِ جورکش… کلاً مولا گردن‌گیر است، تا جایی که می‌تواند گردن می‌گیرد، تا جایی که می‌تواند بار ما را به دوش می‌کشد.
آقای ما سیّدالشّهداء صلوات الله علیه می‌دانست می‌خواهند خیانت کنند اما دست زن و بچه‌ی خود را گرفت و آورد، به هر خیمه‌ای هم که رسید، به آن کسانی که همراه نمی‌شدند می‌فرمود «أیهَا الرَّجُلُ، إنَّک مُذنِبٌ خاطِئٌ» پرونده‌ی تو سنگین است، با این پرونده‌ی سنگین، تو به تنهایی از پس این پرونده برنمی‌آیی.
اگر کسی پرونده‌ی سنگین داشته باشد، خودش به دنبال یک وکیل خبره می‌گردد، اما حضرت می‌فرمود من پرونده‌ی تو را دیده‌ام، کار تو سخت است، آمده‌ام که باهم برویم. بعد در جاهایی هم تصریح کرد و فرمود: «نَفْسِی مَعَ أَنْفُسِکُمْ»، خودم آمده‌ام «وَ أَهْلِی مَعَ أَهْلِیکُمْ» دخترانم را هم آورده‌ام.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 56:48

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی