display result search
منو
یک نکته از یک جزء، جلسه بیست و هفتم

یک نکته از یک جزء، جلسه بیست و هفتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 10 دقیقه مدت قطعه
  • 13 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع «یک نکته از یک جزء»، جلسه بیست و هفتم، آیه 24 سوره حدید، سال 1403

جزء بیست و هفتم آیه 24 سوره مبارکه حدید:
الَّذِینَ یَبْخَلُونَ وَیَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ ۗ وَمَنْ یَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ
آیه در رابطه با انسان‌هایی هست که در زندگی بخل می‌ورزند، خداوند می فرمایند آنها هم خودشان بخل می ورزند و هم کسانی هستند که دیگران را منع می کنند و آنها را دعوت به بخل می کنند، آنها بدانند خدا از کارهای آنها بی نیاز است خدا نیازی ندارد.
داستان مهمی که خداوند در قرآن در رابطه با انسان بخیل بیان می فرماید داستان قارون هست. کسی که ثروت بسیار زیادی داشت اما هنگامی‌که دستور زکات صادر شد و حضرت موسی به او امر کرد که باید زکات ها داده بشود او امتناع کرد. کار به جایی رسید که به پیامبر خدا به حجَّت خدا و به قلّه جبهه حق تهمت عمل نامشروع زد. حضرت موسی او را نفرین کرد و او با تمام ثروت اش در قعر زمین و در قعر جهنم قرار گرفت.
یکی از خطرهایی که همه انسان ها را لحظه به لحظه تهدید می کند خطر بخل هست. حضرت یحیی ابلیس را می بیند، ابلیس عرض می کند که آقا می خواهید محبوب ترین و مبغوض ترین انسان را همین الان برای شما بگویم که در نزد من محبوب ترین کیست و مبغوض ترین کیست؟! حضرت یحیی می فرمایند بگو، می گوید آقا محبوبترین فرد در نزد من مؤمن بخیل است و مبغوض ترین فرد انسان فاسق سخاوتمند است. حضرت یحیی می فرمایند که چطور می شود؟! ابلیس عرض می کند آقا آن ابلیس بخیل بخل اش برای من کفایت می کند اما آن فاسقی که سخاوتمند هست شاید خدا به واسطه سخاوتمندی او تمام فسق اش را ببخشید و بیامرزد. اینقدر بحث سخاوتمندی ارزشمند است.
از امام هادی علیه السلام نقل شده است که ایشان می فرمایند: «البخل أَذَمُّ الأخلاق» پست ترین خلق برای یک انسان بخل است. طرف اهل نماز است، اهل روزه است و اهل زیارت امام رضا هست و اهل پیاده روی اربعین است اما این شخص بخیل است و همین بخل او را زمین خواهد زد. گاهی اوقات بخل انسان را به جایی می رساند که حتی او را از واجبات او دور می کند. خمس واجب است. زکات واجب است. بخل انسان او را حتی از واجباتش منع می کند. مؤمن اهل انفاق است و اهل ایثار است. خدا رحمت کند شهید عزیزمان شهید طهرانی مقدم پدر موشکی ایران، همسرش می گوید همسر من نماینده تامُّ الاختیار حاتم طایی در قرن بیست و یکم بود و محال بود که یک شخصی بیاید و نیازی داشته باشد وهمسر من آن نیاز را بر آورده نکند.
خطرناک تر از بخل در بحث فردی و مالی، بخل در بخل جان هست. اینکه انسان جبهه حق به او نیاز داشته باشد و حاضر نباشد جان اش را تقدیم کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 10:27

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی