display result search
منو
مقدسات و جلوه خدا در مخلوقات، جلسه دوم

مقدسات و جلوه خدا در مخلوقات، جلسه دوم

  • 4 تعداد قطعات
  • 33 دقیقه مدت قطعه
  • 548 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع «مقدسات و جلوه خدا در مخلوقات»، جلسه دوم، سال 1402

یکی از خصوصیاتی که باید مومن داشته باشد که از مهمترین خصوصیات است و بلکه در فرهنگ اهلبیت علیهم السلام و تو فرهنگ شیعه ارزش یک شیعه به آن است این است که به چه اندازه پای کار امام خود است. چقدر رسالت و ماموریت امام زمانش را، حجت و ولی زمانش را، به چه اندازه شناخته و از این را به نصرت و یاری و کمک امام خود شتافته است.
ارزش هر مومن همین است وگرنه این که ولی خدا مشغول کاری است و انسان مشغول یک کار دیگر و راه دیگر است و امام خود را تنها می گذارد، این که دارای ارزشی نیست. زمان سیدالشهدا علیه اسلام، حضرت به سمت کربلا در حرکت است و حالا یک کسی بنشیند و هر چه می خواهد قرآن و نماز بخواند و هرچه می خواهد روزه بگیرد. اینها وقتی در خدمت امام خود نیست چه ارزشی می تواند داشته باشد. بنابراین در فرهنگ اهلبیت علیهم السلام ارزش هر انسان به این است که به چه اندازه در رکاب ولی خدا است. رسالت او را به چه اندازه شناخته و به چه اندازه در راستای رسالت و ماموریت او پای کار است.
ماموریت هر یک از ائمه به اقتضای شرایط فرق می کرد. یکی در زمانش ماموریت جنگ داشت، یکی ماموریت صلح داشت. یکی ماموریت هجرت داشت. یکی مامورین انجام کار فرهنگی داشت. اصحاب و مقربان هر امامی باید بدانند که امام آنها از آنها چه می خواهد. متاسفانه برخی از اصحاب و یارن ائمه این را قاطی می کردند. مثلا به امام حسن علیه السلام می گفتند که چرا نمی جنگی و بر عکس به امام حسین علیه السلام می گفتند که چرا به سوی جنگ می روی. و این به این دلیل بود که زمان شناس نبودند و نمی فهمیدند که امام آنها دارد چه کار می کند. اصلا نمی فهمیدند که امام آنها از آنها چه توقعی دارد.

قطعات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی