display result search
منو
اعتکاف و تأثیر قرائت قرآن بر تفکر

اعتکاف و تأثیر قرائت قرآن بر تفکر

  • 1 تعداد قطعات
  • 50 دقیقه مدت قطعه
  • 50 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «اعتکاف و تأثیر قرائت قرآن بر تفکر»، سال 1401

اعتکاف علاوه بر کاربردهای فراوان دیگر، بی تردید یکی از مهمترین بهره برداری های آن این است که محل تمرین تفکر است. جمعیت مومنین در کنار همدیگر به تمرکز انسان کمک می کنند. همیشه اینگونه نیست که جمعیت باعث حواس‌پرتی انسان بشود. چون همه روی به قبله دارند و رو به خدا کرده اند و دارای توجهات معنوی هستند به صورت خود به خودی بر روی انسان اثر می گذارد و چقدر خوب است که انسان بیاید و خود را در این نوع جمع ها بیندازد تا به ذهن او به این سو و آن سو پرت نشود. ما در نماز شب هم می توانیم به تنهایی به تفکر بپردازیم ولی از نگاهی این نوع تفکر سخت است و برای راحتی رسیدن به این نوع تفکر و توجه راحت نیست. با تفکر می‌شود زندگی و تقدیر خود را تغییر داد. مشکل بزرگ ما این است که نمی‌توانیم فکر خودمان را کنترل کنیم و راه درست فکر کردن را نمی‌دانیم. تفکر، یکی از مهارت‌های اصیل معنوی است.
فکر خود را در اختیار قرآن قرار بدهید تا بگوید به چه چیزی و چه مقدار فکر کنید. بگذارید قرآن با شما حرف بزند. در کوچه‌های قرآن گشت و گذار کنید و برای تمام کردن سوره عجله نکنید. قرآن را با حزن بخوانید، چون از جدایی‌ها حکایت می‌کند. کسی که از قرآن لذت ببرد، لذت‌های دیگر از چشمش می‌افتد. نماز خواندن، یعنی قرآن خواندن مؤدبانه.
برای هر علم و دانشی و مهارتی نیاز به زبان تخصصی آن علم و رشته و مهارت است و جزء آن است. مقدمه و مؤخره و تبیین مسئله جزء ذات آن است. به این ترتیب معنویت هم مهارت می‌خواهد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 50:32

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی