display result search
منو
ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن

ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 170 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع «ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن»، سال 1401

بنی‌اسرائیل قدر عزت و استقلالی که بعد از فرعون به دست آورده بودند را ندانستند و با بهانه‌تراشی‌ها و ایرادهای متعددی که مطرح می‌ساختند، بعد از مرگ حضرت موسی(ع) رفته‌رفته عزت خودشان را از بین بردند.
خداوند متعال جوانی به نام طالوت را به سمت قوم بنی‌اسرائیل رهنمون ساخت که مجدداً با بهانه‌تراشی بنی‌اسرائیل بر فقدان ثروت و نصب و منصب‌های دنیایی طالوت مواجه شد؛ قرآن کریم در بیان ملاک‌ها و ویژگی‌های رهبر و فرمانده، شجاعت و آگاهی را مهم‌ترین پایه ویژگی فرمانده موفق ذکر می‌کند.
طالوت لشکر خود را با نیاشامیدن آب مورد آزمایش قرار داد. بخش اعظمی از لشکریان طالوت نتوانستند، جلوی تشنگی خود را بگیرند و اکثریت آب نوشیدند؛ این افراد با مردود شدن در آزمون از همراهی با طالوت باز ماندند.
بخشی از لشکر طالوت در مرحله‌ای دیگر با مشاهده لشکر جالوت ترسیدند و برگشتند. کسانی که از تمام آزمون‌های الهی با سربلندی عبور کردند، در مقابل دشمن جانانه می‌جنگند تا به پیروزی نهایی نائل آیند.
دولت امریکا از عظمت وجودی حاج قاسم که از آزمون‌های متعدد مؤمنانه الهی با سربلندی عبور کرده بود، خوف داشت و در مقابل این شخصیت الهی درمانده بود.
در لشکر طالوت نوجوانی به نام داوود حضور داشت که با پرتاب سنگ‌قلاب به سمت دشمن، جالوت را کشت. با مرگ جالوت لشکر باشکوه جالوت از هم پاشید و در مقابل لشکر اندک ولی با اخلاص طالوت شکست سنگینی خورد.
دعای لشکر طالوت پیش از آغاز جنگ، در عبور از گرفتاری‌ها و سختی اثربخشی بالایی دارد «رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ»؛ صبر و ثبات قدم و طلب یاری از ذات اقدس الهی، مهم‌ترین پایه شکل‌گیری موفقیت و پیروزی است.
خداوند ملک، حکمت و علم را به داوود نبی اعطا نمود. در عالم خلقت همواره شاهد حضور ظالم و ستمگر هستیم، این از سنت‌های الهی است؛ وقتی در جامعه‌ای ظالم وجود دارد، اگر عده‌ای از مردم در مقابل ظلم ظالم ایستادگی کنند و در مقابل دشمن مقاومت منطقی را در پیش بگیرند، دشمن عقب‌نشینی خواهد کرد.
خداوند در آیه 251 سوره بقره می فرماید «وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ الْأَرْضُ» اگر عده‌ای در مقابل خطرات دشمنان ایستادگی و مقاومت و پایداری نکنند، فساد زمین را فرا خواهد گرفت؛ قصه‌های قرآنی مملو از عبرت‌های تاریخی برای کسانی است که توان پندگیری دارند.
باید در مقابل تمام ظلم‌ها و تجاوزهای عالم ایستادگی نماییم. نقل‌های تاریخی آیات الهی یکی از دلایل معجزه بودن رسالت قرآنی است؛ نقل‌های دقیق تاریخی توسط رسول‌الله(ص) از دلایل مهم معجزه بودن آیات الهی است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:43

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی