display result search
منو
نظام سلطه به دنبال افکارسازی و تربیت نسل‌های بشر

نظام سلطه به دنبال افکارسازی و تربیت نسل‌های بشر

  • 2 تعداد قطعات
  • 46 دقیقه مدت قطعه
  • 49 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «نظام سلطه به دنبال افکارسازی و تربیت نسل‌های بشر»، سال 1401

سلطه سلطه‌گران فقط منحصر به مباحث سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیست. یکی از سلطه‌هایی که به‌عنوان سلطه‌های پنهان از آن یاد می‌شود، نظام سلطه تربیتی است.
نظام سلطه جایگاه والدین را در حد تأمین‌کننده نیازهای زیستی فرزندان پایین می‌آورد. نظام سلطه با سلطه بر ابزارهای رسانه‌ای، نیازهای انسان را نیازسازی نموده، برای باورها و اعتقادات و علایق و سلایق برنامه‌ریزی می‌کند و در نتیجه مدگرایی و چشم‌چرانی را به مهم‌ترین دغدغه جامعه تبدیل می‌سازد.
تشکیل آرمان‌شهرهای جنسی از اهداف نظام صهیونیسم جهانی در جای‌جای جهان است. برای غلبه بر نظام سلطه تربیتی سلطه گران، باید مبتنی بر نظام تربیت دینی اسلامی رویکردی را تعریف کنیم چرا که جهان در یک پیچ مهم تاریخی سنت‌ها و مدرنیته قرار داشته باید، حقوق انسانی، حقوق الهی و فطرت‌ها را به‌درستی دریابد.
نظام سلطه به دنبال افکارسازی و تربیت نسل‌های بشر با ابزار رسانه و میدان‌داری جریان‌هایی با عنوان سلبریتی است.
تربیت دینی شکوفاسازی گنجینه فطرت‌های الهی و تجلی آن در اخلاق، رفتار، کردار و گفتار را به همراه دارد و در این رابطه باید به 30 شاخصه زمینه‌سازی تربیت خوب دینی در فرزندان توجه کنیم. نیاز است تا اراده نسل‌ها را تقویت و تاب‌آوری و تحمل‌پذیری ایشان را ارتقا دهیم.
اعتمادبه‌نفس ‌عین توکل است . اعتمادبه‌نفس اعتقاد به توانمندی‌هایی است که خداوند متعال در وجود ما قرار داده. احیا و استخراج گنجینه‌هایی از توانمندی‌های الهی که در وجود انسان قرار داده شده است، بسیار مهم است؛ افرادی که به توانمندی‌های درونی خودباور نداشته باشند، در زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی دچار سرخوردگی می‌شوند.
نشاط و شادی و امیدواری از ویژگی‌ انسان‌های شاخص و تراز معرفی می شود. دشمنان به دنبال ناامیدسازی نوجوانان و جوانان سرزمینمان هستند. شبکه‌های معاند هیچ‌گاه موفقیت‌های ایران اسلامی را بیان نمی‌کنند و درعین‌حال در مواجهه با کوچک‌ترین مشکلات جامعه، بالاترین ضریب موج‌آفرینی رسانه‌ای را در دستور کار قرار می‌دهند.
شادی حس رضایتمندی از عملکرد است، خانواده دوستی را از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی تربیتی فرزندان است. بچه‌های خانواده‌دوست، از موفق‌ترین انسان‌های آینده هستند؛ لذا نظام سلطه با بهره‌گیری از ابزارهای جامعه‌پذیری، شدیداً به دنبال دورکردن فرزندان از والدین و خانواده است.
باید به هر بهانه‌ای شده ارتباط فرزندان را با خانواده‌ها برقرار و ارتباطشان را با خاله، دایی، عمو و عمه تقویت نماییم. فرهنگ بومی و دینی ما ایرانیان توصیه‌های فراوانی به صله‌رحم و دیدوبازدید بستگان می‌کند.
بانوان مهم‌ترین پایه شکل‌گیری ارتباطات خانوادگی هستند. این یک نیاز است تا اهل مدارا و گذشت باشیم. نیاز است تا بانوان از حرکت به سمت تجملات و شلوغ‌کاری‌های سفره‌ای پرهیز و سادگی را محور میزبانی از خویشاوندان قرار دهند.
اهمیت محور قراردادن خداوند متعال در شکل‌گیری ارتباطات باید درک شود. اگر کارها برای خدا باشد، هیچ اختلافی شکل نخواهد گرفت؛ اگر نسل ما بخواهد سالم بماند، باید همواره با ریشه خود ارتباط داشته باشد؛ گره‌خوردن انسان با تفکر و تحلیل می‌تواند او را از گذرگاه‌های آسیب به‌سلامت عبور دهد.
لزوم توجه به نحوه اندیشه‌ورزی و تفکر در فرزندان اهمیت فراوان دارد. باید قدرت تحلیل ایشان را ارتقا دهیم. اگر قدرت تحلیل فرزندان ارتقا یابد، تصمیمات خوبی می‌گیرند، خوب فکر می‌کنند و انتخاب‌های آینده‌نگرانه‌ای خواهند داشت.
ولایت‌پذیری یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های عبور از سخت‌ترین گذرگاه‌های زندگی است. در محیط زندگی مشترک، منفعت‌طلبی ممنوع بوده، باید مصلحت زندگی را در نظر بگیریم.
تفکر شیطانی و نظام سلطه هرآنچه برای اسلام قوت است را به‌صورت ضعف معرفی می‌کند. در مبانی اسلامی خدمت‌رسانی زن و شوهر نسبت به هم نقطه قوتی است که فرهنگ نظام سلطه آن را برنمی‌تابد و رویه تحقیر را در مواجهه با این نقطه قوت در پیش می‌گیرد.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی