display result search
منو
ملاک مومن و عالم کامل

ملاک مومن و عالم کامل

  • 1 تعداد قطعات
  • 26 دقیقه مدت قطعه
  • 136 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با موضوع «ملاک مومن و عالم کامل»، سال 1401

حضرت علی علیه‌السلام در خطبه 289 نهج البلاغه می فرماید در گذشته یک برادری داشتم که ویژگی‌های خاصی داشت که دنیا در نگاه این برادرم کوچک بود ، اسیر شکم نبود و اگر چیزی به دستش نمی رسید به آن میل پیدا نمی کرد و اگر هم به دستش می رسید زیاده‌روی نمی کرد.
این ویژگی‌ها می تواند برای هر مومنی و هر عالمی که به عنوان یک الگو مطرح می شود به عنوان شاخصه مطرح نمود. اگر بخواهیم ببینیم در منظر حضرت علی علیه السلام چه جایگاهی داریم باید همین ملاک‌ها را در نظر بگیریم. اگر دنیا در نگاه ما بزرگ جلوه می کند ما در نگاه حضرت کوچک هستیم و اگر بر عکس باشد در نگاه حضرت بزرگ خواهیم شد.
امام صادق علیه‌السلام می فرماید من از نظر مالی ثروتمندترین مردم مدینه هستم اما این به معنای بد بودن اموال نیست بلکه اصل این است که انسان اسیر دنیا نباشد. حضرت علی علیه‌السلام می فرماید زهد بین دو کلمه است که اگر دنیا به سوی شما آمد شادی مغرورانه نداشته باشید و اگر دنیا را نداشتید غصه نخورید.
دنیا باید در نظر انسان کوچک باشد مخصوصا اگر این شخص عالم باشد چرا که طبق روایت اگر عالمی محب و عاشق دنیا باشد از او دوری بجویید و دین خود را از این عالم نگیرید. ملاک مومن و عالم کامل در نگاه حضرت علی علیه السلام این است به واسطه مجالست با عالم باید بی میلی در دنیا در دل انسان ظاهر شود و انسان از تکبر به تواضع کشیده شود.
خداوند با انبیاء الهی شرط کرده است که در دنیا زاهدانه زندگی کنند به همین خاطر علما چون وارث انبیاء هستند باید این شرط را بپذیرند و در عمل نیز رغبت به دنیا نداشته باشند و اسیر دنیا نشوند.
علمای بزرگی در این شهر مقدس قم حضور داشتند که با عمل خود توانستند دین را حفظ کنند. یک زمانی اکثر علما در قم تمام موقعیت خود را تحویل آیت حائری دادند و از ایشان درخواست نمودند تا حوزه علمیه قم را تاسیس نماید. امروز جامعه ما به علمای ربانی نیاز دارد که انسان در اثر مجالست با آن‌ها به خدا نزدیک و از کبر و غرور فاصله بگیرد و به سمت زهد برود.
مرحوم آیت الله اختری از علمای بزرگی بودند که همه مطالب در خصوص ایشان، در پیام تسلیت مقام معظم رهبری آمده است. مرحوم اختری بیش از 35 سال در فراق فرزند شهیدشان صبوری کردند و آنچه برای یک عالم لازم است همین مطالبی است که در پیام مقام معظم رهبری آمده است. اخلاق، اخلاص، سیاست و ترویج معارف باید در اولویت یک عالم ربانی باشد که تمام این‌ها در مرحوم اختری وجود داشت.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 26:13

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی