display result search
منو
حفظ دستاوردهای خون شهدا

حفظ دستاوردهای خون شهدا

  • 1 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 81 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا صادقی واعظ با موضوع «حفظ دستاوردهای خون شهدا»، سال 1401

اساس دین بر معرفت و شناخت است. رسول خدا(ص) تمام تلاش خود را به کار گرفت تا جهل و نادانی از بین رفته و آگاهی و شناخت جایگزین آن شود.
هدف قیام سیدالشهدا(ع) نجات مردم از جهل، ضلالت و گمراهی است. مقدمه گمراهی جهل و شناخت نداشتن است. همه ستمگران طی دوره‌های مختلف تاریخ به دنبال ناآگاهی و جهل مردم بوده‌اند. ستمگران می‌دانند که اگر مردم آگاه باشند نمی‌توانند اهداف خود را پیش ببرند به همین علت ستمگر هیچگاه نمی‌گذارد که مردم مسیر حق را پیدا کنند.
اهل بیت(ع) برای افزایش معرفت و شناخت مردم نسبت به خداوند متعال تلاش می‌کنند و رسول خدا(ص) در جامعه جاهلیت پیامبر شد اما هیچگاه مردم را فریب نداد.
هدف هیچگاه وسیله را توجیه نمی‌کند. پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند اگر هدف حق و درست است باید مسیر و راه درستی برای رسیدن به آن انتخاب شود.
ما از دینی سخن می‌گوییم که پیامبر و ائمه اطهار(ع) سعی کردند مردم با شناخت و آگاهی به سمت آن جلب و جذب شوند و به عنوان یک مسلمان و پیرو اسلام یکی از وظایف مهم ما این است که اگر دین دان هستیم دین‌دار باشیم.
ما نسبت به دین شناخت و آگاهی کامل نداریم و این شناخت نداشتن، موجب می‌شود که هر جایی هر اشکال و مسئله‌ای پیش می‌آید به دین نسبت می‌دهیم درحالی‌که اگر به زندگی افراد مراجعه کنیم متوجه می‌شویم که افراد هستند که به درستی به دین عمل نمی‌کنند.
فردی که دین را نقد می‌کند باید خودش توجه کند که آیا به دین و آنچه که خدا، پیامبر و ائمه اطهار(ع) گفتند پایبند بوده است یا خیر؟
وقتی با برخی از جوانان که در جوسازی‌ها با دین مخالفت می‌کنند گفت‌وگو می‌کنیم متوجه می‌شویم که این افراد شناخت درستی از دین ندارند و بنده این موضوع را با تحقیق عرض می‌کنم؛ ما به درستی دین را تبیین نکرده و به دنبال دلایل بی‌دینی هم نبوده‌ایم.
وقتی ما دین را به درستی تبیین نکردیم این می‌شود که فردی ضداسلام و دین است هر سخنی را به خورد جامعه و جوانان ما می‌دهد درحالی‌که رسول اسلام(ص) بنا را بر تبیین و روشن‌گری گذاشته است.
در اعتراض به آشوبگران، اگر به دنبال عدالت و برپایی حق هستید چرا به مقدسات دینی اهانت می‌کنید، اعتراض و انتقاد باید باشد چراکه گاهی رفتار برخی می‌تواند یک اساس را زیر سئوال ببرد و مطالبه‌گری نیز حق ما مردم است اما بنا نیست که بگوییم ما حق هستیم و با ادعای حقانیت حق دیگران را پایمال کنیم.
مدعی آزادی هستند اما چادر را از سر یک زن محجبه می‌کشند، مسئولان باید به دنبال رفع مشکلات باشند اما بنا نیست که عده‌ای به این بهانه‌ها اساس اسلام، انقلاب و خون شهدا را زیر سئوال ببرند.
مردم ما امنیت، آسایش و رفاه می‌خواهند. هیچ کسی از آشوب و اغتشاش بهره نبرده است و تعجب‌آور است، برخی درحالی دم از حمایت مردم می‌زنند که 17 هزار ایرانی را ترور کرده‌اند، منافقان امروز به مدعی آزادی تبدیل شده‌اند و سلطنت طلبان هم که دم از آزادی می‌زنند شکنجه‌ها و کشتارهای آنان هنوز از یادمان نرفته است.
هر چند مشکلات و گاهی هم برخی رفتارهای اشتباه وجود دارد اما باید بصیر باشیم و آب به آسیاب دشمن نریزیم و مراقب باشیم که آنچه که با ریختن خون هزاران شهید به دست آمده از دست نرود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 34:30

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی