display result search
منو
تقدیر و روزی

تقدیر و روزی

  • 1 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 59 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با موضوع «تقدیر و روزی»، سال 1400

خطبه 23 نهج البلاغه به سه بخش تقسیم می شود که در بخش اول حضرت می فرماید تقسیم روزی دست خدا است و کسانی که از روزی کمتری برخوردارند نباید به صاحبان ثروت حسادت بورزند، نسبت به آنها کینه و دشمنی پیدا کنند، از رحمت الهی ناامید شوند و سوء ظن به خدا داشته باشند. بخش دوم این خطبه حضرت خطاب به ثروتمندان می فرمایند یادتان باشد که از وظایف شما دستگیری از نیازمندان، ارحام و خویشاوندان است و در بخش پایانی خطبه حضرت به صله ارحام که وظیفه همه است مردم را توجه می‌دهند. این خطبه با این جمله آغاز می شود که همه امور از جانب خداوند و از آسمان نازل می‌شود. این اعتقاد ما است که مقدرات همه ما انسان ها و همه چیز از جانب پروردگار نازل می شود و حضرت می فرمایند که برای هر انسانی خداوند یک روزی قرار داده و روزی را بین بندگان تقسیم کرده است.

حضرت می فرمایند تقسیم روزی دست خدا است و اگر دیدید که کسی وضع مالی بهتری دارد و خدا اولاد بیشتری به او داده است وسیله فتنه برای شما نشود زیرا روزی انسان مقدر است و همه چیز در محدوده تلاش ما نیست. تقسیم روزی به این معنی نیست که ما تلاش نکنیم. همه چیز در تلاش ما خلاصه نمی‌شود و امیرالمؤمنین(ع) می فرماید همه چیز در ثروت و قدرت و مال دنیا خلاصه نمی شود و بالاتر از ثروت و مال دنیا این است که انسان آلوده به زشتی‌ها نشود و پاک زندگی کند. در اسلام اگر فقر تحمیلی باشد پسندیده نیست و توصیه نشده است که شما این فقر را تحمل کنید. باید در برابر فقر تحمیلی و ظلم و تحریم بایستیم و مبارزه کنیم و اینکه امام خمینی(ره) به عنوان یک فقیه و مرجع دینی قیام کردند به خاطر این بود که در برابر فقر تحمیلی نباید سکوت کرد. این تفکر که در برابر ظلم باید سکوت کرد و مقدرات شما همین است یک تفکر اموی و برگرفته از جبر است. در اندیشه شیعی فقر تحمیلی و فقر از روی تنبلی مورد ستایش قرار نگرفته است و تقدیر و روزی به معنی این نیست که ما تنبلی کنیم و یا در برابر چپاول اموال خود سکوت کنیم.
تقدیر و روزی به این معنی است که ما تلاش خود را انجام دهیم و موانع را برطرف کنیم ولی اگر باز هم فقیر بودیم باید صبر و تحمل کنیم و نا امید نشویم و نسبت به کسانی که ثروت بیشتری دارند دشمنی نکنیم.

امیرالمؤمنین(ع) فرمودند بالاترین ثروت معنویت است. در هیچ آیینی به اندازه اسلام به کار، کوشش، تلاش، عمران و آبادی توصیه نشده است و امام صادق علیه السلام فرمودند من از ثروتمندان مدینه هستم بنابراین ثروت داشتن اشکالی ندارد و اسلام تشویق کرده است که از راه حلال برای خود و خانواده خود رفاه ایجاد کنیم. هیچ کسی به اندازه امیرالمؤمنین(ع) در مدینه کار عمرانی و آبادانی انجام نداد. خود امیرالمؤمنین (ع) فرمودند روزی که با حضرت زهرا سلام الله علیها ازدواج کردم فرش زیر پا نداشتم اما اکنون صدقات من 40 هزار دینار است زیرا ایشان در 25 سال خانه نشینی بیشترین کار و تلاش را انجام دادند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 34:22

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی