display result search
منو
امیرالمؤمنین (ع) و حضرت فاطمه (س) - بخش اول

امیرالمؤمنین (ع) و حضرت فاطمه (س) - بخش اول

 • 1 تعداد قطعات
 • 41 دقیقه مدت قطعه
 • 146 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با موضوع "امیرالمؤمنین (ع) و حضرت فاطمه (س)"، بخش اول، (پیشتازان جنات خداوند) فاطمیه 1398

راه های رسیدن به معنویات و کمال بشری به صورت یکسان برای همه وجود دارد و تنها دلیل برای تفاوت انسان ها در این مسیر، تقوا و ایمان آنهاست و انسان ها بر اساس آن رتبه بندی می شوند. مرد و زن در این مسیر نه تنها تفاوتی ندارند بلکه گاهی زنان در این مسیر از مردان زمان خود پیشی گرفته اند. امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) نمونه های روشنی از انسان های کاملی بودند که همواره در مسیر تقوا پیشتاز بودند و در مرام و سیره ی آنها تفاوت نژاد انسان ها با یکدیگر فرقی نداشت. در مکتب خداوند نیز چنین است و تنها راه برتری انسان ها نزد خداوند، تقوای آنهاست. از این کلام چنین بر می آید که راه علی و فاطمه حق بوده و انسان آگاه در مسیرشان قدم می گذارد تا به سعادت برسد.

شیخ مفید بنا بر سند معتبر از قول ابن عباس نقل می کند، زمانی که سوره ی واقعه نازل شد، ایشان در مورد برخی از آیات این سوره از رسول خدا (ص) سوالاتی پرسیدند و رسول الله (ص) در پاسخ فرمودند که "السابقون السابقون" در این سوره به پیشتازان بهشت اشاره دارد که همانا اولیاء الهی هستند که پیشاپیش مؤمنین وارد بهشت می شوند. در ادامه به امام علی (ع) و شیعیان او اشاره دارد و با توجه به عبارت "جنات النعیم" آنها در بهشت جاودانه اند. همه ی بهشت در اختیار شیعیان و پیروان علی (ع) بوده و مراتب آنها نیز با توجه به ظرفیتشان در دنیا متفاوت است. در این زمان علی (ع) بالاترین و برترین جایگاه را داشته و سرچشمه ی همه ی خوبی هاست. اما متأسفانه ایشان در زمان امامت خود مورد بی مهری مردم زمان خود قرار گرفتند به شکلی که حتی به همسر و فرزندان ایشان نیز ظلم بسیار شد.

قطعات

 • عنوان
  زمان
 • 41:03

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • کاربر مهمان
  التماس دعا دارم ازتون
 • کاربر مهمان
  ای مظلوم علی جان ای مظلوم فاطمه جان

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی