display result search
منو
مقایسه مؤمن و منافق در قرآن

مقایسه مؤمن و منافق در قرآن

  • 2 تعداد قطعات
  • 27 دقیقه مدت قطعه
  • 177 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی با موضوع "مقایسه مؤمن و منافق در قرآن"


یکی از راه‌کارهای قرآن برای تحریک مردم به کارهای خوب مقایسه کردن می‌باشد. در موارد متعدد برای اینکه مردم به کار خوب روی بیاورند، قرآن مقایسه می‌کند. امروزه یکی از اصول تربیتی مقایسه کردن می‌باشد؛ مثلاً‌ دو فروشنده (اینکه کدام پر سودتر می‌باشند)،‌ دو طلبه یا دانشجو (اینکه کدام موفق‌ترند)، دو خانواده (اینکه کدام خانواده پیوسته‌تر می‌باشند). اصولاً مقایسه انسان را متوجه نقاط ضعف و قوت می‌کند.

زمانی که در قرآن کریم مطرح می‌شود که "أفمن مؤمناً کمن کان فاسقاً"؛ یعنی وجدان بشر را مورد این سؤال قرار می‌دهد. در اینجا می‌فرماید که ای مؤمن، کافر، آقایان،‌ خانم‌ها، مردم و ...! شما بگویید آیا مؤمن با فاسق یکی است؟! این روش مقایسه و پرسش ذهن را درگیر می‌کند. در قرآن کریم در جاهای مختلف این مقایسه آمده، مثل: "قل هل یستوی الأعمی و البصیر" یا "قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون"، "قل لا یستوی الخبیث و الطیب"،‌ "قل هل تسوی الظلمات و النور" اصولاً این سؤال‌ها جواب‌هایشان روشن است.

در ادامه سخنرانی به برخی ویژگی‌های مؤمن و منافق پرداخته می‌شود و مباحث بسیار زیبایی مطرح می‌شود. یکی از شاخص‌ها، بررسی نماز مؤمن و منافق است که با توجه به اصول قرآنی پاسخ داده می‌شود.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی