display result search
منو
چندین نکته کلیدی درباره پیامبر اسلام

چندین نکته کلیدی درباره پیامبر اسلام

  • 1 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 143 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع "چندین نکته کلیدی درباره پیامبر اسلام"، سال 1397

آیاتی در قرآن وجود دارد که آیات غُرر و کلیدی نامیده می شوند. در آیات کلیدی خداوند در چند آیه گاهی مجموعه ای از معارف را خلاصه می کند. مثلا در آیات 151، 152 و 153 سوره انعام که خلاصه ای از تعالیم اسلامی و منشوری از اسلام است، خداوند در قرآن از ما خواسته است به طور کامل از پیامبرش تبعیت کنیم تمام و کمال؛ چون هرکسی از پیامبر اطاعت کند، از خدا اطاعت کرده است.

در آیه 157 سوره اعراف، خداوند پیامبرش را با نه صفت معرفی می کند و می فرمایند: « ایشان اول، رسول است. دوم، نبی است. سوم، ٱمّی است. چهارم، نام ایشان در آثار انبیاء گذشته آمده است. پنجم، پیامبر (ص) امر کننده به معروف هستند. ششم، پیامبر نهی کننده از منکر هستند. هفتم، ایشان پاکیزه ها را حلال کردند. هشتم، خبائث را حرام کردند. نهم، یک چیز را از گردن شما برداشته است؛ قوانین دست و پاگیری که مردم برای خودشان وضع کرده اند مانند خرافات.

ما به عنوان مطیع پیامبر چهار وظیفه در قبال پیامبر داریم. وظیفه اول ما درود فرستادن بر پیامبر است؛ چون صلوات باعث از بین رفتن نفاق می شود. دوم پذیرش جانشینی علی بن ابی طالب(ع) بعد از پیامبر است. سوم پیامبر را تکریم و یاری کنیم. چهارم از پیامبر تبعیت و پیروی کنیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 34:47

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی