display result search
منو
مظلومیت و غربت ائمه (ع)

مظلومیت و غربت ائمه (ع)

  • 1 تعداد قطعات
  • 32 دقیقه مدت قطعه
  • 262 دریافت شده
خطیب : حجت الاسلام مسعود عالی
مناسبت مذهبی : محرم
سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع "مظلومیت و غربت ائمه (ع)"

بعد از واقعه ی عاشورا این سؤال مطرح می شود که چرا دیگر اتفاقی مانند آن در تاریخ تکرار نشد؟ این در حالیست که امامان بعد از امام حسین (ع) نیز در شرایط بسیار سختی به سر می بردند و در نهایت به شهادت رسیدند. باید گفت که هر قیامی شرایطی را می طلبد و قیام باید با آینده نگری همراه باشد. همچنین هر قیامی به یارانی احتیاج دارد که همچون یاران امام حسین (ع) تشنه ی شهادت در راه حقیقت باشند.

بنا بر روایات یکی دیگر از دلایلی که قیام عاشورا تکرار نشد این بود که مسلمانان و شیعیان بیش از این شرمنده نشوند. در روایت است که در زمان واقعه ی عاشورا ام هانی خواهر امام علی (ع) به امام حسین (ع) گفت که به این سفر نرو. من در خواب دیدم که قریش به خاطر این واقعه شرمنده خواهند شد. امام به او فرمود که همه ی مسلمانان تا همیشه از این اتفاق شرمنده می شوند.

عاشورا نیاز به تکرار ندارد و اگر مسلمانان واقعا به دنبال انسان سازی باشند حفظ همین عاشورا کافیست تا زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند. گفته می شود که شب قدر دوم اهل ولایت عاشوراست. شب قدر ارتباط مستقیمی با ولایت دارد و کسانی که در محیط ولایت باشند می توانند از آن بهره ببرند. کانون عزا در ماه محرم امام زمان (عج) است و این در همه ی ائمه الهی و در هر زمانی وجود داشته است.

کسانی که در مصیبت ها بی قراری نکنند و راضی به رضای خداوند باشند، خداوند سه چیز بر آنان ارزانی می دارد:
1. خداوند به آنان صلوات می فرستد.
2. رحمت می فرستد.
3. هدایت می فرستد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 32:30

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی