display result search
منو
صبر و بردباری امام کاظم (ع)

صبر و بردباری امام کاظم (ع)

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 74 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با موضوع "صبر و بردباری امام کاظم (ع)"

در سیره امام کاظم (ع) نکته حائز اهمیت صبر و تحمل و بردباری ایشان است. علت اینکه ایشان «کاظم» نام گرفتند این است که ایشان جلوه صبر و بردباری بودند.

انسان سالک الی الله در مسیر سلوک و صیرورت برای ماندن در این دنیا نیامده است بلکه برای انسان شدن آمده است تا در مسیر خودسازی قرار بگیرد و به نقطه عالی کمال انسانی برسد. در نگاه و فرهنگ قرآنی تعریف انسان این است که موجودی است دارای حیات که بایستی به مقام ربانی برسد. انسان جز در پرتو وحی انسان نیست و در پرتو وحی است که انسان به کمال می رسد.

امام کاظم (ع) بسیار صبر و بردبار بودند و در مسیر بندگی خدا اسوه ای برای همگان هستند. ولایت مداری و ایستادگی در مسیر ولایت و برائت از دشمنان الهی لازمه اش صبر و بردباری است. وجود مقدس موسی بن جعفر (ع) در مقابل منصور دوانیقی، مهدی و هادی عباسی و هارون الرشید با صبر و بردباری ایستادگی کردند و زندگی شان توأم با مبارزه و ستیز با دشمنان دین و خدا بوده است. حتی در زندان هم دائم در حال عبادت، سجده و استغفار بودند.

اگر انسانی ظرفیت وجودی اش بالا باشد در مقابل فراز و فرودها میدان را ترک نمی کند و راه بالابردن ظرفیت بندگی و عبودیت خداست.

ماه رجب ماه بندگی خداست و در این ماه بندگان می توانند مسیر را برای بندگی خدا هموار کنند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:58

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی