display result search
منو
حضرت فاطمه (س) الگویی برای زنان

حضرت فاطمه (س) الگویی برای زنان

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 51 دریافت شده
سخنرانی آیت الله استادی با موضوع "حضرت فاطمه (س) الگویی برای زنان"

در اکثر کتاب هایی که به عنوان زندگی نامه حضرت زهرا (س) نوشته شده است، روایتی وجود دارد که بیانگر دلیل نامیدن آن بزرگوار به «فاطمه» است. در یک نقلی هست که ایشان را فاطمه نامیدند به خاطر اینکه خود او و دوستان او اهل نجات هستند و این یک بشارت بسیار بزرگی برای ماست. در نقلی دیگر می فرمایند: فاطمه زهرا و شیعیان او اهل نجات هستند. در نقلی دیگر هست که فاطمه (س) را «فاطمه» نامیدند چون به هیچ عنوان شر و بدی در فاطمه نیست. سنخیت ایجاب می کند، اگر ما هم دوست و شیعه فاطمه زهرا (س) هستیم، ما هم سعی مان بر این باشد که در ما هم بدی وجود نداشته نباشد.

امام خمینی ( ره) به نقل از کتاب کافی فرمودند: بعد از رحلت رسول خدا (ص) تا دو ماه و نیم جبرئیل در خانه فاطمه زهرا (س) رفت و آمد داشته است. ایشان همچنین فرمودند: این روایت سندش معتبر است و این بزرگترین فضیلت برای حضرت فاطمه بوده است و فضیلتی است که فقط برای انبیاء بزرگ الهی علیهم السلام بوده و این مسئله ساده ای نیست که جبرئیل به خانه کسی رفت و آمد داشته باشد.

در روایت داریم فردی خدمت رسول خدا رسید و سه مرتبه پرسید: «من به چه کسی احسان کنم؟» و هربار رسول خدا (ص) پاسخ دادند: «به مادرت احسان کن!» و بار چهارم که پرسش کرد، رسول خدا فرمودند: «به پدرت احسان کن». از این قبیل روایات این استفاده می شود که حق مادر از حق پدر مهم تر است و هر کسی که بخواهد در دنیا و آخرت خیر ببیند باید به مادرش نیکی کند و به طور کلی حق مادر در آیات و روایات ما بسیار سفارش شده است.

سلامت هر جامعه ای بیش از هر چیز دیگری به سلامت بانوان آن جامعه بستگی دارد.این خیلی سادگی است که کسی فکر کند در یک جامعه خانم ها مسیرشان نادرست باشد، اما جامعه رو به خیر و صلاح باشد. تأخیر در ازدواج و عدم ازدواج دختران یکی از آسیب های جامعه است. آسیب دیگر برای دختران جوان دوستی های نادرست با دختران بدحجاب و ناسالم است و آسیب سوم حضور در مکان هایی هست که جنس مخالف حضور دارد. خانم ها باید مراقب ارتباطات خود با نامحرم باشند تا دچار فساد نشوند. در نهایت اگر بخواهیم خانم فاطمه زهرا (س) از ما راضی باشند، بایستی به دستوراتی که دین تعیین کرده عمل کنیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:40

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی